Fit & Zdrowe/ Śniadania

Pudding chia – podstawowy

Pudding chia – podstawowy

Pudding chia to łatwy i smaczny deser, do którego przygotowania potrzebne są trzy podstawowe skłądniki: mleko, nasiona i słodzik. Najlepsze w tym przepisie jest to, że możemy go dowolnie modyfikować, według własnego uznania. Możemy zmienić smak, gęstość, kolor, rodzaj płynu czy słodzika. Dodatki do puddingu też są dowolne, możemy użyć świeżych owoców, granolę, orzechy, rodzynki czy czekoladę. Pudding chia to świetna opcja na szybkie śniadanie, najlepiej przygotować go wieczorem dzień wcześniej, zajmie nam to kilka minut a rano będziemy mieli pyszne i zdrowe śniadanie.


Nasiona po zalaniu płynem zwiększają swoją objętość. Po napęcznieniu mają śliską, galaretowatą otoczkę podobną do siemienia lnianego. Do konsystencji samego puddingu trzeba się przyzwyczaić. Nasiona chia możemy używać do wielu przepisów ze względu na ich właściwości zagęszczające i żelujące. Dzięki czemu możemy przygotować np. pyszny dżem truskawkowy zagęszczany nasionami chia. O samych właściwościach zdrowotnych nasion chyba już nie muszę przypominać, jedynie wspomnę, że te małe nasionka zawierają dużo witamin i minerałów, błonnika oraz białka.

Należy pamiętać, że jeżeli korzystamy z mleka krowiego to wtedy, należy na jedną szklankę mleka dodać 4 łyżki nasion, jeżeli korzystamy z gęstszego płynu, na przykład z mleka kokosowego to wtedy powinny wystarczyć 3 łyżki nasion. Ilość nasion regulować w zależności od gęstości płynu, zawsze można też dosypać trochę nasion, jeżeli pudding będzie za rzadki. Nasiona chia nie mają żadnego smaku, ale nie wszystkim smakuje galaretowata konsystencja i duża ilość nasionek w puddingu, dlatego można zblednować je razem z mlekiem i miodem, wtedy nasiona nie będą tak wyczuwalne.

Na zdjęciach deser chia: dolna warstwa przygotowana z mleka krowiego a górna to zmiksowane maliny wymieszane z nasionami chia (takie same proporcje jak w przepisie) 

Pudding chia - podstawowy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Porcje: 1

Składniki

  • 1 szklanka mleka / mleka kokosowego / mleka migdałowego / soku lub innego płynu
  • 3 - 4 łyżki nasion chia
  • 1 łyżka miodu / syropu klonowego / syropu z agawy
  • dodatki: świeże owoce, czekolada, granola, orzechy, itp.

Przygotowanie

1

W słoiku lub innym pojemniku wymieszać mleko, nasiona chia i miód. Odstawić na 5-10 minut, a następnie wymieszać (zapobiegnie to powstawaniu grudek).

2

Wstawić do lodówki i schłodzić przez całą noc lub minimum 3-4 godziny. W ciągu pierwszych 30 minut jeszcze raz zamieszać, choć nie jest to wymagane.

3

Wyciągnąć z lodówki, zamieszać i dodać dodatki. Przechowywać przez 2-4 dni w lodówce.

Notatki

Aby otrzymać gładką wersję puddingu chia bez wyczuwalnych nasion należy umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksować je przez 1-2 minuty, kontynuować następne kroki.

Mogą Ci się również spodobać

Brak komentarzy

Dodaj komentarz