Dodatki

Purée z pieczonej dyni + przechowywanie

Purée z pieczonej dyni + przechowywanie

Dynia to nieodłączny składnik wielu jesiennych przepisów a purée z pieczonej dyni można wykorzystać do zrobienia zup, ciast a zwłaszcza pysznych dyniowych serników, placków, muffin czy jako farsz do naleśników lub pierogów. Dynię najlepiej upiec w piekarniku, zblendować i odcisnąć z nadmiaru wody. Purée można przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce lub zamrozić, żeby cieszyć się smakiem dyni przez cały rok.

Puree z dyni

Pierwszy raz przygotowywałem dynię od dziadka z działki, dużą, okrągłą i jasnopomarańczową niestety nie wiedział jaki to rodzaj dyni, po poszukiwaniach w Internecie wydaje mi się że była to dynia olbrzymia racer. Jak dla mnie, zbyt jasny miąższ i mało intensywny smak. Następnym razem kupiłem „dynię piżmową” tak była nazwana w sklepie, ale chyba Pani w warzywniaku źle ją opisała ponieważ była to prowansalska dynia muszkatołowa, zielono-pomarańczowa z zewnątrz o intensywnie pomarańczowym wnętrzu i aromatycznym smaku.

Purée z pieczonej dyni + przechowywanie

Duże znaczenie jakie rezultaty uzyskamy zależą od rodzaju dyni którą pieczemy. Dwie rzeczy, które mogą się różnić to czas pieczenia dyni oraz ilość wody, niektóre dynie trzeba mocno odcisnąć z wody a inne moją tak zwarty i suchy miąższ, że nie potrzebują odciskania w ogóle np. dynia Hokkaido.

Purée z pieczonej dyni + przechowywanie

Purée z pieczonej dyni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Składniki

  • dynia

Przygotowanie

1

Piekarnik rozgrzać do 180 C.

2

Przekroić dynię na pół. Usunąć nasiona i nitkowate włókna łyżką, a następnie pokroić na mniejsze kawałki, najlepiej półksiężyce.

3

Umieścić kawałki dyni na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia skórką do dołu. Wstawić do piekarnika i piec około 40-45 min lub dłużej ( do momentu aż wbity widelec gładko wchodzi w dynię).

4

Przestudzić dynię (ale żeby nie była zimna) i oddzielić miąższ łyżką od skórki i przełożyć do miski lub blendera kielichowego. Zblendować miąższ blenderem kielichowym lub ręcznym na gładkie purée.

5

Jeżeli purée jest rzadkie i ma dużo wody* przełożyć do gazy lub cienkiej ściereczki i odcisnąć z nadmiaru wody.

Notatki

* wszystko zależy od rodzaju dyni, jakiej używamy np. dynia Hokkaido nie wymaga odciskania, ale w przypadku korzystania z innych lepiej dla bezpieczeństwa odcisnąć, żeby mieć pewność że nadmiar wilgoci nie zepsuje nam przepisu.

Przechowywanie:

Dynię najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku do tygodnia w lodówce. Jeżeli po pewnym czasie zacznie się oddzielać woda od miąższu, ponieważ purée było niedokładnie odciśnięte, zebrać wodę łyżką.

Jeżeli chcemy przygotowywać rozmaite potrawy, do których jest potrzebna dynia przez cały rok, to najlepiej dynię zamrozić.  Najbardziej przydatne do tego będą duże woreczki strunowe, dzięki którym rozpłaszczona dynia będzie zabierała mało miejsca w zamrażarce a po użyciu bedzie można woreczki wyrzucić.

Wywinąć woreczek na drugą stronę i nałożyć odpowiednia ilość purée, najlepiej odmierzyć sobie konkretną ilość, dzięki czemu wiem dokładnie ile mam dyni kiedy wyciągam woreczek z zamrażarki (np. jedna szklanka na jeden woreczek).

przechowywaniedyni2

Zamknąć woreczek pozostawiając mały otwór otwarty i rozpłaszczyć dynię po całym woreczku wypychając powietrze na zewnątrz i zamknąć do końca.  W ten sposób zapakowana dynia zajmie mniej miejsca.

przechowywanie-dyni

 

PRZEPISY Z PUREE Z DYNI

 

Pieczona owsianka dyniowa

Pieczona owsianka dyniowa

 

FIT dyniowe ciastka owsiane

 

Mogą Ci się również spodobać

Brak komentarzy

Dodaj komentarz