Dodatki

Masło kokosowe

Masło kokosowe to nic innego jak pasta ze zmielonych wiórek kokosowych. Podobnie jak masło orzechowe czy masło migdałowe, poza nazwą masło kokosowe z prawdziwym masłem nie ma nic wspólnego, ale można można nim posmarować kanapkę, dodać je do naleśników, kremów, ciast lub innych deserów.

Do przygotowania masła kokosowego potrzebne są dwie rzeczy, dobre, czyli najlepiej niesiarkowane wiórki kokosowe (lepszy smak i zapach) oraz sprzęt, w którym je zmielimy, czyli duży malakser lub blender. Najlepiej sprawdzi się do tego malakser, ponieważ przygotowanie masła w blenderze jest o wiele bardziej pracochłonne i zabiera więcej czasu, ponieważ wiórki trzeba co jakiś czas zbierać i popychać w dół ze ścianek blendera. Ja przygotowałem masło w blenderze i trochę się namęczyłem, więc jeżeli macie taką możliwość to zróbcie masło w malakserze. Jeżeli jednak korzystacie z blendera, to warto dodać 1-2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego w trakcie, żeby łatwiej się zmieliły, przy użyciu malaksera nie jest to konieczne.

Podczas miksowania wiórek, zanim uzyskamy pożądaną konsystencję, masło przechodzi przez kilka etapów: najpierw wiórki są rozdrobnione, później przypominają mokry piasek z grudkami, następnie wydzielany jest olej z wiórek i masa zaczyna mieć bardziej płynną konsystencję, w końcowym etapie konsystencja powinna być kremowa i gładka.

Masło od razu po przygotowaniu, po kilkunastu minutach miksowania jest jeszcze ciepłe (z przerwami, żeby sprzęt się nie przegrzał) i ma kremową konsystencję, podczas gdy będzie stygło stanie się bardziej zwarte. Przechowywać masło w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej do 2 tygodni. Nie polecam przechowywać w lodówce, jeżeli korzystamy z niego na bieżąco, ponieważ stwardnieje na kamień, jeżeli chcemy przechowywać masło przez dłuższy czas, można wstawić do lodówki, ale po wyciągnięciu ogrzać w temperaturze pokojowej, w mikrofali na najniższej mocy lub w kąpieli wodnej.

Domowe masło kokosowe

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Porcje: około 1 i1/2 szklanki masła kokosowego

Składniki

  • 400 g wiórek kokosowych, niesiarkowanych
  • opcjonalnie: 1-2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego nierafinowanego

Przygotowanie

1

Wiórki kokosowe przełożyć do dużego malaksera lub blendera. Miksować przez kilkanaście minut aż wiórki kokosowe wydzielą olej i masa będzie całkowicie gładka i kremowa. W międzyczasie zeskrobywać wiórki ze ścianek malaksera, co jakiś czas można też na chwilę go wyłączyć, żeby się nie przegrzał.

2

Żeby przyspieszyć i ułatwić proces robienia masła można dodać 1-2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego. Przechowywać masło w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej do 2 tygodni. Prosto z malaksera masło będzie ciepłe i kremowe, jak ostygnie do temperatury pokojowej, to stężeje (przechowując w lodówce, masło kokosowe będzie bardzo twarde). Żeby znowu przywrócić do oryginalnej konsystencji, podgrzewać masło w mikrofali na najniższej mocy, aż uzyska pożądaną konsystencję,

3

Przygotowywanie masła kokosowego jest powolnym procesem, więc polecam się nie zniechęcać.* Dużo zależy od mocy maszyny, jakiej używamy do zmielenie wiórek.

Notatki

*Polecam przeczytać cały post, bo zawiera wskazówki i pomocne uwagi do przygotowywania masła kokosowego.

Mogą Ci się również spodobać

Brak komentarzy

Dodaj komentarz