Desery/ Święta & Okazje/ Tłusty czwartek

Pączki-oponki

Pączki oponki

Pączki w kształcie oponek, pyszna alternatywa dla klasycznego pączka, na tłusty czwartek. Świeże, gorące i pachnące oponki, które smakują praktycznie tak samo, jak pączki i mają bardzo podobną konsystencję ciasta, ale nie są tak słodkie, jak klasyczne pączki.

Z tego przepisu wychodzi całkiem sporo, bo około 30 sztuk oponek i drugie tyle kulek, malutkich pączków zrobionych ze środków oponek. Oponki po usmażeniu są lukrowane, ponieważ same w sobie praktycznie wcale nie są słodkie, jak komuś tak odpowiada nie trzeba nawet lukrować pączków.

Pączki oponki

Aby przygotować pączki-oponki wcale nie trzeba się bardzo napracować. Najwięcej czasu zajmuje samo rośnięcie ciasta, około 2 godziny łącznie. My musimy tylko wyrobić ciasto (najłatwiej będzie mikserem z hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego, ale można też to zrobić ręcznie), wykroić i usmażyć oponki. Aby ułatwić sobie proces smażenia i żeby oponki nie straciły swojego okrągłego kształtu w trakcie ich przenoszenia, należy powycinać kwadraty z papieru do pieczenia, na których będą leżeć oponki przed smażeniem. Ciasto na oponki jest elastyczne i nie klei się do rąk. Bardzo łatwo je rozwałkować i powycinać oponki.

Pączki oponki
Gdy ciasto będzie już wyrośnięte, wyłożyć je na blat dobrze posypany mąką i rozwałkować na grubość około 1 cm.

Pączki oponki

Wykrawać oponki, najpierw dużą szklanką o średnicy około 8 cm, a następnie środek kieliszkiem o średnicy 3 cm. Oponki układać na pojedynczych wyciętych kwadratach z papieru do pieczenia.

Pączki oponki

Pączki-oponki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Porcje: około 30 sztuk oponek + kulki

Składniki

 • 1 i 1/4 szklanki (300 ml) mleka
 • 2 i 1/4 (7 g) suchych drożdży
 • 2 duże jajka
 • 8 łyżek (118 g) roztopionego i przestudzonego masła
 • 1/4 szklanki (50 g) cukru
 • 1 łyżeczka soli
 • 3 i 1/2 szklanki (580 g) mąki pszennej uniwersalnej (Typ 650)
 • olej do smażenia, np. olej rzepakowy, olej kokosowy, smalec
 • LUKIER:
 • 2 i 1/4 szklanki cukru pudru
 • 1/4 szklanki mleka

Przygotowanie

1

W średniej misce podgrzać mleko w kuchence mikrofalowej, aż będzie ciepłe w dotyku, około 45 sekund. Do mleka dodać drożdże i lekko zamieszać aż drożdże połączą się z mlekiem, odstawić na około 5 minut aż pojawi się lekka pianka.

2

Korzystając z miksera wyposażonego w hak do wyrabiania ciasta*, wymieszać razem drożdże, jajka, masło, cukier i sól aż się połączą. Dodać połowę mąki i miksować do połączenia. Dodać pozostała mąka i miksować aż wyrobi się ciasto. Podczas miksowania może być konieczne, aby zatrzymać mikser i zdrapać ciasto ze ścianek misy. Jeżeli ciasto jest zbyt klejące dodawać pojedynczo po jednej łyżce mąki. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie, ale nie klejące się do rąk, jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie dodawać więcej mąki, bo ciasto wyjdzie zbyt twarde. Przykryć miskę z ciastem bawełniany ręcznikiem kuchennym i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia ciasta. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, potrwa to około 1 godzinę.

3

W trakcie, gdy ciasto rośnie powycinać z papieru do pieczenia około 30 kwadratów o wymiarach mniej więcej 10 × 10 cm. Gdy ciasto będzie już wyrośnięte, wyłożyć je na blat dobrze posypany mąką i rozwałkować na grubość około 1 cm. Wykrawać oponki, najpierw dużą szklanką o średnicy około 8 cm, a następnie środek kieliszkiem o średnicy 3 cm. Zachować dziurki z oponek. Oponki układać na pojedynczych wyciętych kwadratach z papieru do pieczenia. Pozostałe skrawki ciasta wyrobić razem, tylko aż połączą się w kulkę, nie wyrabiać zbyt długo. Powtórzyć proces rozwałkowania ciasta i wycinania oponek.

4

Oponki przykryć ręcznikiem kuchennym i pozostawić w ciepłym miejscu aż podrosną, na około 45 minut. Około 15 minut przed końcem wyrastania pączków, rozgrzać olej w głębokim garnku o grubym dnie do 180C°. Kiedy oponki są gotowe, a olej jest gorący, wkładać pączki do oleju razem z pergaminem, po chwili pergamin odejdzie od oponki i będzie go można łatwo wyjąć. Smażyć po dwie sztuki oponek na raz lub więcej w zależności od wielkości garnka. Pączki smażyć około 30 - 45 sekund z każdej strony, gdy oponka jest ciemno-złota wtedy ją obrócić. Wyjąć oponki i wykładać na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi, aby osiąkły z nadmiaru tłuszczu. Powtórzyć z pozostałymi pączkami, upewniając się, aby utrzymać olej o odpowiedniej temperaturze.

5

Oponki przełożyć na kratkę, pod którą będzie rozłożony papier do pieczenia lub ręczniki papierowe, aby nie narobić bałaganu. W misce wymieszać cukier puder i mleko na gładką masę. Zanurzać pączki w lukrze, a następnie układać na kratce aż nadmiar lukru ścieknie. Powtórzyć z pozostałymi pączkami.

Notatki

* Jeżeli nie posiadamy miksera z hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego, możemy wszystkie składniki wymieszać w misce tak jak w przepisie, a następnie wyrabiać ciasto ręcznie.

Pączki oponki

Mogą Ci się również spodobać

Brak komentarzy

Dodaj komentarz